
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 1.8 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 100 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Thickness | 1.8 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 100 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Max Length | 3.35 mm |
| Max Width | 1.75 mm |
| Min Length | 3.05 mm |
| Min Width | 1.45 mm |
| Max Thickness | 1.8 mm |
| Min Thickness | 1.4 mm |
Stock: 20987
Distributors
pcbx
Unit Price$0.19407
Ext.Price$0.19407
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.19407 | $0.19407 |
| 10 | $0.08387 | $0.83870 |
| 50 | $0.07903 | $3.95150 |
| 100 | $0.07447 | $7.44700 |
| 500 | $0.05882 | $29.41000 |
| 1000 | $0.05386 | $53.86000 |
| 3000 | $0.04905 | $147.15000 |
| 5000 | $0.04467 | $223.35000 |
| 10000 | $0.04069 | $406.90000 |
